Potreby pre šteniatko

Treba mať na pamäti, že šteniatko odchodom z domova opúšťa miesto, ktoré okupovalo so svojou matkou a súrodencami. Preto je dôležité aby ste mu ten prechod, čo najviac uľahčili. Nevrhnite sa naň hneď všetci, dajte mu možnosť nech sa s novým prostredím oboznámi samo.
Miesto na spanie:
Odporúčam kúpiť pelech z umelej hmoty, veľkosti ako pre dospelého jedinca, lebo šteniatko rýchlo rastie. Prútené koše ľahko padnú za obeť ostrým zúbkom vašeho šteniatka. Výplň by mala byť mäkká poprípade doplnená umelým rúnom alebo dekou,pretože šteniatko bolo doposiaľ ohrievané teplom matky a svojimi súrodencami.
Hračky:
Hračky potrebujú psy každého veku a najmä šteniatka. Lepšie je kupovať tvrdšie, pevnejšie hračky, lebo mäkké handrové ľahko zničia a výplň, ktorú by mohli zožrať je pre nich nestráviteľná. Pískacie hračky by sa mali využívať len na výcvik a pískatko vo vnútri je pre nich tiež nebezpečné. Akonáhle sa nejaká hračka začne rozpadávať nekompromisne ju vyhoďte.
Vodítko:
Spočiatku najvýhodnejšie je kúpiť si nylónové vodítko, ktoré odolá ostrým zúbkom vášho šteniatka. Keď sa naučí chodiť pri nohe, môžete si kúpiť samonavíjacie vodítko.
Obojok:
Šteniatko si rýchlo zvykne na nosenie obojku na ktorý mu pripevnite identifikačný štítok. Opäť odporúčam nylónový, posuvný. Keď ukončí rast môžete prejsť na kožený. Jeho veľkosť by mala byť taká, aby sa medzi krk a obojok vmestili dva prsty. Pozor, šteniatku rastom mohutnie aj krk a veľkosť treba pravidelne kontrolovať. Retiazkový obojok slúži na výcvik.
Misky na potravu a vodu:
Šteniatko potrebuje dve misky, jednu na jedlo a jednu na vodu. Obľúbené sú nerezové misky, lebo plastové psy často okusujú. Ja odporúčam misky na stojane, ktoré môžete zdvíhať podľa rastu šteniatka. Stojan zaručuje, že potrava je v úrovni psa a nemusí sa skláňať hlboko dole, čo zlepšuje jeho zažívanie.
Čistiace prostriedky:
Kým sa šteniatko naučí hygienickým návykom v novom domove, nevyhnete sa niekoľkým nehodám. Šteniatko po každom zobudení,papaní a pití, vykonáva svoju potrebu. Je dobré ho vždy vyviesť von a keď vykoná svoju potrebu, výrazne ho pochváliť. Posunúť tento systém na 2-3 hodiny a postupne ho predlžujte. Vo v nútri musí mať svoje miesto na špinenie pozostávajúce z novín alebo savej podložky. "Nehody" treba vyčistiť, tak si zabezpečte kvalitné čistiace prostriedky. Nevyčistené miesto totiž núti šteniatko, na základe pachu, použiť ešte raz.
Potrava:
Kúpte šteniatku kvalitné značkové granule, obsahujú dôležité živiny pre vývoj vášho šteniatka. Nikdy nie z hypermarketov! Ostatné info viď. JEDÁLNIČEK PRE ŠTENIATKA

POZOR na chemické jedy (čistiace prostriedky, hnojivá, nemrznúca zmes,...),prírodné jedy(jedovaté rastliny,či už vonku alebo vo vnútri). Vonku zase miesta, kde by mohlo šteniatko spadnúť (jamy, šachty), otvory, cez ktoré môže preliezť, podliezť, atď. Proste podobné bezpečnostné podmienky ako pri malom dieťati.