Pseudogravidita

Pseudogravidita - falošná kotnosť - falošná gravidita - falošná brezosť - Lactatio falsa

- zdanlivá gravidita a následná pseudolaktácia, sa môže vyvinuť u sučky asi 4-6-8 týždňov po dobe hárania. Pseudogravidita v nepatrnom rozsahu je hormonálne daná v cyklickom dianí každej sučky. Tento stav sa môže prejaviť rôznou intezitou a rôznymi zmenami na mliečnej žľaze a v chovaní sučky. Počas tohto stavu je vhodné navštíviť veterinárneho lekára, ktorý vám odporučí primeranú liečbu. Pri pravidelne sa opakujúcej falošnej kotnosti po každom cykle je trvalým riešením, poprípade aj preventívnym opatrením pred vznikom tohto stavu a následne aj vznikom nádorov mliečnej žľazy je sterilizácia (odstránenie vaječníkov u sučiek, ktoré nie sú určené na chov). Falošná kotnosť môže trvať 2-3-4 týždne.

Tento stav sa dá čiastočne zmeniť, zníženým príjmom potravy (teda neprekrmovať), zvýšenou fyzickou aktivitou a obmedzením osobného kontaktu(čiže žiadne prehnané mojkanie) a odstránením všetkých hračiek, najmä pískacích.

U mojej suky sa prejavila pseudogravidita dvakrát. Prvý raz to bolo po prvom nakrytí. Správala sa ako gravidná suka, nalievali sa jej žľazy, rástlo jej bruško, tvorilo sa jej mliečko, nastala výrazná zmena v chovaní, no ako sa hovorí"zožrali sme jej to aj s navyjakom". Po zložení pôrodnej debny, pár dní pred "pôrodom" som navštívila veterinárneho lekára, ktorý nám potvrdil moje podozrenie, že sučka je "prázdna", t.j. žiadne šteniatka nečaká. Prišiel termín "predpokladaného pôrodu", sučka spľasla, žľazy sa stiahli a všetko sa rýchlo vrátilo do pôvodných koľají. My sme boli síce sklamaní, ale spokojní, že sa sučka normalizovala.
Druhý raz to bolo dva mesiace po háraní. Žľazy sa jej zdurili a bola "divná".Hrabala a nosila si hračky do pelechu. Pretože mám veľmi dobré skúsenosti s homeopatikami pre psov, okamžite som jej ich nasadila a do týždňa mala pokoj.

 

Informácie o homeopatikách získavam z knihy: Homeopatické léčení psů, autor: Dr.med.vet. Barbara Rakowová  Táto kniha samozrejme nemôže nahradiť cestu k veterinárovi.

V knihe sú spomínané štyri prípady falošnej kotnosti a k tomu odporúčané príslušné homeopatiká:
- keď je mliečna žľaza silno naliata až zatvrdlá
- keď je mliečna žľaza naliata ale nie zatvrdlá a sučka je vtomto období prítulnejšia viac ako inokedy
- keď je mliečna žľaza mierne zdurená a sučka je náladová
- keď je ml. žľaza málo alebo vôbec zdurená ale sučka sa chová divne, t.j. hrabe vo svojom pelechu alebo inde na záhrade, stavia si "hniezdo" nosí si tam hračky (hlavne pískacie), sučka vydáva kňučavé zvuky. Tu odporúčané homeopatikum slúži najmä na dušu.