Čo s dominantným psom

Čo sa týka dominancie:

Mnoho ľudí, vrátane skúsených psích cvičiteľov, si zle vysvetľujú vedúce postavenie-dominanciu, medzi psami. Títo ľudia majú pocit, že dominancia môže byť zvládnutá len prostredníctvom sily, alebo “silnej ruky”. V mnohých prípadoch je tento prístup zlý. Pre vysvetlenie, mnoho ľudí si myslí že sa môžeme stretnúť z dominanciou iba u veľkých psov a nikdy nie u malých. Títo ľudia sa mýlia. Pokiaľ vás veľký pes môže dostať do nemocnice, malý pes môže dostať do nemocnice vaše deti. Dominancia vo všetkých formách a pri všetkých plemenách musí byť zvládnutá a prinajmenšom pod kontrolou.

Dominantné chovanie je kontrolovatelné ak na problémy idete rozumom, nie silou.

Psi sú svorkové zvieratá a ak sa snažíte určiť, či je práve ten váš dominantný, uvidíte to napr. z jeho chovania sa medzi ostatnými psami. Neznamená to však, že napríklad váš mladý, zdanlivo menej dominantný pes, nebude chcieť za rok postúpiť v rebríčku svorky a nepokúsi sa presadiť. Medzi vlkmi je napríklad denná šarvátka o miesto vo svorke bežná záležitosť.

Mať zvládnuté dominantné zviera pre vás znamená byť “vodcom”. Najľahšou cestou ako sa ním stať je výcvik od šteňacieho veku psa. Pochvala a ustavičné upozorňovanie resp. trest za nevhodné chovanie musí byť v súlade s vývojom a vekom psa. Postupne sa medzi vami a vašim psom musí vytvoriť silné puto. Tento vzťah nedocielite pri ustavičnom kričaní, nervóznom prístupe, či silovom nátlaku na psa.
Veta: “ Zo psom stačí začať cvičiť od jedného roka, do roka žiadne cvičenie.”, je veľmi ďaleko od pravdy. Človek, ktorý ju vyslovil mal určite na mysli záťažové cvičenia na kĺby ako preskoky, plazenie sa.., ale zaručene neodmietal výchovu k základnej poslušnosti. Bohužiaľ mnoho ľudí si spomenie, že má doma šteniatko, ktoré by sa malo vycvičiť, až keď má pes už okolo jedného roka a prídu prvé problémy.
Takéto vyčkávanie s výcvikom poslušnosti vytvára problémy pre majiteľov a ich dominantných psov. Je veľmi ťažké zaujať dominantného ročného psa, vytvoriť a nájsť uňho stymul, aby cvičil a poslúchal. Za rok, ktorý mnohý považujú za bezvýznamný, sa podľa správnosti má majiteľ stať prirodzenou autoritou. Psi sú svorkové zvieratá a úplne prirodzene autoritu rešpektujú. Ak ňou ste, očakáva od vás povely, dokážete ho zaujať, lebo vás sleduje a nespúšta z očí.

Tu je zopár znakov v chovaní mnohých psov, ktoré sú znakmi dominancie u vás doma:

Niekoľko riešení:

V spálni:
S kontrolou nad dominanciou musíme začasť už u nás doma. Prvá vec ktorú musíme mať pod absolútnou kontrolou je v požiadavkach naňho kladených čo sa týka miesta spania, jedenia a hrania. Dominantný jedinec nesmie nikdy spať u vás v spálni. Najlepšie miesto na spanie je vyhradené pre “najvyššieho vodcu” a to ste vy. Urobte psovi miesto na spanie v prepravke, či košíku v inej časti domu.

Hračky:
Postupne ako šteňatá vyrastajú, majú čoraz väčší sklon vlastniť svoje hračky. Majiteľ musí byť schopný zobrať akúkoľvek hračku svojmu psovi v akomkoľvek čase bez toho, aby pes prejavil agresivitu. Ak šteňa vrčí, majiteľ by ho mal vyšticovať za kožu na krku.Ak je pes starší a mohol by pohrýzť, je namieste zdvihnuť ho za vodítko a hračku mu vziať. Ak nevrčí, mal by ho majiteľ vyhrešiť ráznym tónom hlasu. Hračku mu môžeme dávať a brať dokiaľ pes nepochopí kto je vo vodca, vždy ho však za vzorné chovanie chváliť prípadne odmeniť. Ak sa takáto situácia vyrieši v mladom veku, nebude sa nikdy viac v dospelosti niečo podobné opakovať.

Obed:
Pes u ktorého sa prejavujú problémy spojené s dominantnosťou, nesmie byť nikdy v kuchyni počas rodinnej večere, či obeda. Nezabúdajte, vodca jedáva prvý a zje najlepšie kúsky z jedla. Ak chováte psa v byte, dajte ho v čase kedy jete do inej izby, prípadne ho pošlite na miesto. Najhoršie čo môžete urobiť je kŕmiť ho jedlom, ktoré je na stole. Budete mať zo svojím psom o problém navyše.

Jedlo:
Dominantný psi sú často agresívny pri jedle. Už šteňa musíte naučiť, že nesmie na vás pri jedle zavrčať. Ak tak urobí vezmite mu jedlo preč, alebo dajte ruku do jeho misky z jedlom. Pri staršom psovi asi nebude rozumné s ním bojovať.

Maznanie sa zo psom:
Nadviazať dobré puto medzi dominantným psov a vami je veľmi rozhodujúce. Iba udržiavanie kontroly nad psom je zárukou dobrého spolunažívanie. Musí to však závisieť na okolonostiach. Pes, ktorý pride a vynucuje si vašu pozornosť a maznanie keď si čítate, pracujete na počítači a podobne, nepôsobí na vás ako dominantný pes. Nedajte sa však pomýliť týmto chovaním. Ak sa chce nechať škrabkať, prinútte ho aby si lahol na chrbát a ukážte mu tak, že vy ste vodca.

Prejavy agresivity k vašim priateľom:
Ak pes prejavuje agresivitu k určitým návštevníkom (k iným zase nie) vášho domu, pretože sa mu nepáčia, je to prejavom dominancie. Ľudia, ktorí vlastnia malých psov to považujú za rozkošné, nakoľko ostatným ukážu aký je ich pes aktívny obranár. Nemajú pravdu. Toto chovanie musí byť pod kontrolov. Psovi treba dať jasne najavo, že jeho chovanie je neakceptovateľné. Najjednoduchšou cestou je vykázať ho do druhej miestnosti, prípadne ho zatvoriť do klietky/prepravky. Tým, mu ukážete že máte situáciu pod kontrolou a že ste vodca.

Dvere a schodište:
V spolužití s dominantným psom sa musíte naučiť niekoľko drobných náznakov, podľa ktorých pes pochopí, kto je pánom. Jedným z týchto náznakov je vchádzanie do dverí. Vizerá to ako maličkosť, ale v skutočnosti je to dôležité. Vždy vchádzajte na schody, či do dverí ako prvý.

Agresivita voči iným psom:
Toto je obtiažna situácia. Dá sa dostať pod kontrolu len vo veľmi mladom veku psa. Neskôr sa stáva vážnym obtiažnym a veľakrát neriešiteľným problémov. Zvládnuť dospelého psa a jeho chovanie voči ostatným psom ide už len veľmi veľmi ťažko. Hovoríme o “socializácii” v mladom veku psa.

Ak nepodceníte problémy spojené z dominantným chovaním vášho psa, budete šťastní obaja: “vy aj váš pes”.

Prevzaté z www.dog.sk